LG OLED evo AI OLED65C51LA TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
LG OLED evo AI OLED65C51LA TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Center stand |
| Panel mounting interface | 300 x 200 |
| VESA mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 234 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 95 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Voice control | Yes |
| Height (without stand) | 826 mm |
| Stand width | 47 cm |
| Width (without stand) | 1441 mm |
| Depth (without stand) | 45.1 mm |
| Stand depth | 23 cm |
| Weight (without stand) | 16.6 kg |
| Weight (with stand) | 18.5 kg |
| Height (with stand) | 880 mm |
| Depth (with stand) | 230 mm |
| Width (with stand) | 1441 mm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Web browser | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Backlight dimming technology | Pixel Dimming |
| Multi View | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Game features | 4K HFR (High Frame Rate), Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Dashboard, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR) |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG), Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Dolby Vision, Dynamic Tone Mapping PRO |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| USB recording | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Audio formats supported | EAC3, MP3, HE-AAC, AC4, PCM, WMA, AAC, apt-X, AC3, MP2 |
| Picture processor | α9 Gen 8 AI Processor 4K |
| Picture processing technology | LG AI Picture Pro |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Remote control type | Magic Remote MR25GA |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Motion interpolation technology | OLED Motion |
| Display refresh rates supported | 144 Hz |
| Display diagonal (metric) | 164 cm |
| Display technology | OLED evo |
| LED backlight | Yes |
| Response time | 0.1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Sound modes | AI Sound Pro, AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio decoders | Dolby Digital, Dolby Atmos |
| TV Sound Mode Share | Yes |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| PC in (D-Sub) | No |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface (CI) | Yes |
| Consumer Electronics Control (CEC) | SimpLink |
| RF ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-S, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Number of tuners | 1 tuner(s) |
| Warnings | The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point., The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord. |
| Internet TV | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Operating system version | 25 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Operating system installed | WebOS |
| LG technologies (AV/TV) | LG Channels, AI Super Upscaling 4K, Magic Remote Control, ThinQ™, Bluetooth Surround Ready, LG Sound Sync, WOW Orchestra |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2224420 |