LG 55XS4P-B 55" Digital Signage Full HD Wi-Fi webOS 24/7 Black
LG 55XS4P-B 55" Digital Signage Full HD Wi-Fi webOS 24/7 Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Bezel width (bottom) | 1.2 cm |
| VESA mounting | Yes |
| Bezel width (top) | 1.2 cm |
| Placement supported | Outdoor |
| Bezel width (side) | 9 mm |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 400 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 375 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Heat dissipation | 1280 BTU/h |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Display weight | 26 kg |
| Display height | 709.4 mm |
| Display width | 1235.5 mm |
| Display depth | 85.4 mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Contrast ratio (dynamic) | 500000:1 |
| LED backlight | Yes |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 9 ms |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display brightness | 4000 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Haze rate | 3% |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Panel type | IPS |
| Panel life | 50000 h |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Number of displays | 1 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPort version | 1.3 |
| Remote (IR) output | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts out | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| RS-232C | Yes |
| USB port | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Remote (IR) input | 1 |
| Warnings | The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord., The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point. |
| Internal memory | 16 GB |
| Operating system version | 6.0 |
| Operating system installed | WebOS |