- In stock
LG 43UL3Q-E 43" 4K UHD Digital Signage Display WebOS Wi-Fi Black
LG 43UL3Q-E 43" 4K UHD Digital Signage Display WebOS Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | Electromagnetic Compatibility (EMC), CB, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| Bezel colour | Black |
| Bezel width (top) | 1.08 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.08 cm |
| Bezel width (side) | 1.08 cm |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 134 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 83 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Heat generation (max) | 457.227 BTU/h |
| Heat generation (typical) | 283.208 BTU/h |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Power consumption (economy mode) | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 82.5 kWh |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Display depth | 59.1 mm |
| Display height | 554.9 mm |
| Display weight | 7.6 kg |
| Display width | 965 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| webRTC support | Yes |
| Web browser | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Swedish, Simplified Chinese, Danish, Japanese, German, Italian, Dutch, Spanish, English, Norwegian, Greek, Polish, Arabic, Portuguese, Russian, Czech, Turkish, Finnish, Traditional Chinese, French, Korean |
| Purpose | Commercial |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| Cables included | Power |
| Remote control included | Yes |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Rated lifetime | 30000 h |
| Touchscreen | No |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Colour saturation | 80% |
| Panel type | ADS |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Haze rate | 1% |
| Display technology | LED |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.2/1.4 |
| USB port | Yes |
| RS-232C | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Warnings | The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord., The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point. |
| Internal memory | 8 GB |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 6.1 |