- In stock
-
−3%
LG 32LQ631C TV 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Black
LG 32LQ631C TV 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Number of OSD languages | 36 |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Width (with stand) | 812 mm |
| Depth (with stand) | 142 mm |
| Height (with stand) | 510 mm |
| Weight (with stand) | 4.7 kg |
| Width (without stand) | 736 mm |
| Height (without stand) | 464 mm |
| Weight (without stand) | 4.65 kg |
| Stand width | 60.6 cm |
| Depth (without stand) | 180 mm |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Web browser | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| HGiG mode | Yes |
| Processor | α5 Gen5 AI |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | No |
| Subtitles function | Yes, Yes |
| Teletext function | Yes |
| Audio formats supported | DTS, PCM, MP3, HE-AAC, EAC3, AAC, apt-X, AC3, MP2, WMA |
| Teletext | 2000 pages |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG), High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro) |
| Video upscaling | Yes |
| Power supply cable | Yes |
| Battery type | AA |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | L-con |
| Desktop stand | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat |
| HD type | Full HD |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Display technology | LCD |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| Clear sound | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Number of speakers | 2 |
| Sound modes | Clear Voice III |
| Audio codecs | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Audio decoders | DTS |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| Composite video in | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| PC in (D-Sub) | No |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85287280 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2, DVB-S |
| Warnings | The product may contain small parts, keep out of reach of children., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular rubbish bin, use an electronic waste collection point., The TV has live parts, use caution when connecting and disconnecting the power cord. |
| Sports alerts | Y |
| Operating system installed | WebOS |
| Smart TV | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Operating system version | WebOS22 |
| Digital Video Recorder (DVR) | Y |
| Timeshift | Yes |