Yamaha HS8 White - Active two-way near-field monitor, 120 W
Yamaha HS8 White - Active two-way near-field monitor, 120 W




Yamaha HS8 White - Active two-way near-field monitor, 120 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Height | 390 mm |
| Depth | 334 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Width | 250 mm |
| Housing material | MDF |
| Recommended usage | Studio |
| Product colour | White |
| Frequency range | 38 - 30000 Hz |
| Crossover frequency | 2000 Hz |
| RMS rated power | 120 W |
| Connectivity technology | Wired |
| XLR in | Yes |
| Woofer diameter (imperial) | 20.3 cm (8") |
| Tweeter | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Speaker type | 2-way |