Yamaha HS5 loudspeaker 2-way white 70 W
Yamaha HS5 loudspeaker 2-way white 70 W



Yamaha HS5 loudspeaker 2-way white 70 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Weight | 5.3 kg |
| Height | 285 mm |
| Depth | 222 mm |
| Width | 170 mm |
| Bass reflex | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Recommended usage | Universal |
| Plug and Play | Yes |
| Housing material | MDF |
| Product colour | White |
| Frequency range | 54 - 30000 Hz |
| Crossover frequency | 2000 Hz |
| RMS rated power | 70 W |
| XLR in | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Equalizer | Yes |
| Bi-amping | Yes |
| Woofer | Yes |
| Tweeter | Yes |
| Speaker type | 2-way |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer diameter (imperial) | 12.7 cm (5") |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Speaker placement | Floor |