Tascam Portacapture X8 - portable, high resolution multi-track recorder
Tascam Portacapture X8 - portable, high resolution multi-track recorder
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Speaker power | 0,4 W |
| Channels quantity | 6 channels |
| Power source | Mains/Battery |
| Product colour | Black |
| Phantom power supply | Yes |
| Maximum input level | +6 dBV |
| Output impedance | 200 Ω |
| Product type | Audio recorder |
| Height | 206 mm |
| Depth | 42 mm |
| Weight | 381 g |
| Width | 83 mm |
| Display type | Touchscreen |
| Built-in display | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 or higher |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio formats supported | WAV, MP3 |
| Maximum recording time | 18 h |
| Sample rate | 44,1 kHz / 48 kHz / 96 kHz |
| Sound bit resolution | 24-bit / 32-bit |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Media types supported | Flash card |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | Yes |
| Interface | USB |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs 1/8" (3.5 mm) | 1 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| 3.5 mm jack input | 1 |
| Combo inputs XLR/TRS 1/4" (6.35 mm) | 4 |
| Number of batteries supported | 4 |
| Compatible battery sizes | AA |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |