-
−11%
Tascam FR-AV4 - portable audio recorder
Tascam FR-AV4 - portable audio recorder
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Phantom power supply | Yes |
| Product colour | Black |
| Maximum input level | 1 dBV |
| Channels quantity | 6 channels |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Product type | Audio recorder |
| Maximum temperature | 40°C |
| Height | 42 mm |
| Weight | 660 g |
| Width | 184 mm |
| Depth | 130 mm |
| Package contents | Recorder x 1 |
| Colour display | Yes |
| Display diagonal | 4.83 cm (1.9") |
| Display type | LCD |
| Built-in display | Yes |
| iOS compatibility | 16 or later |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS Tahoe (26), Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Sound bit resolution | 24-bit / 32-bit |
| Sample rate | 48 kHz / 96 kHz / 192 kHz |
| Audio formats supported | WAV, MP3 |
| Built-in microphone | No |
| Compatible memory cards | MicroSDXC, MicroSD (TransFlash), MicroSDHC |
| Media types supported | Flash card |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| 3.5 mm jack input | 2 |
| XLR combo inputs | 4 |
| Headphone outputs 1/8" (3.5 mm) | 1 |
| Interface | USB |
| 3.5 mm connector | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Compatible battery sizes | AA |
| Power consumption (typical) | 5.4 W |
| Number of batteries supported | 4 |
| Warnings | Do not disassemble the unit yourself., Protect from extreme temperatures., Avoid contact with water and moisture. |