Tascam FR-AV2 - portable audio recorder
Tascam FR-AV2 - portable audio recorder
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Phantom power supply | Yes |
| Maximum input level | 1 dBV |
| Product colour | Black |
| Channels quantity | 2 channels |
| Maximum temperature | 40°C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Product type | Audio recorder |
| Weight | 195 g |
| Height | 80,4 mm |
| Depth | 40.3 mm |
| Width | 99 mm |
| Package contents | Recorder x 1 |
| Colour display | Yes |
| Display type | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 5 cm (2") |
| Android compatibility | 11 or later |
| iOS compatibility | 16 or later |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Sample rate | 48 kHz / 96 kHz / 192 kHz |
| Sound bit resolution | 24-bit / 32-bit |
| Built-in microphone | No |
| Audio formats supported | WAV |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDXC, MicroSDHC |
| Media types supported | Flash card |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| 3.5 mm jack input | 1 |
| XLR combo inputs | 2 |
| Headphone outputs 1/8" (3.5 mm) | 1 |
| 3.5 mm connector | 2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Interface | USB |
| Compatible battery sizes | AA |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Power consumption (typical) | 3.8 W |
| Number of batteries supported | 3 |
| Warnings | Avoid contact with water and moisture., Do not disassemble the unit yourself., Protect from extreme temperatures. |