PreSonus Eris Studio 5 - active monitor
PreSonus Eris Studio 5 - active monitor



PreSonus Eris Studio 5 - active monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Studio monitors |
| Power source type | AC |
| Depth | 223 mm |
| Weight | 5.2 kg |
| Height | 291,5 mm |
| Width | 203.2 mm |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Recommended usage | Studio |
| RMS rated power | 80 W |
| Frequency range | 48 - 20000 Hz |
| max SPL | 102 dB |
| Connectivity technology | Wired |
| TRS 1/4" (6.35 mm) input | 1 |
| XLR input | 1 |
| Audio RCA inputs | 1 |
| Tweeter diameter | 25.4 cm |
| Woofer diameter | 13.3 cm |
| Low pass filter | Yes |
| Midrange level control | Yes |
| Treble adjustment | Yes |