PreSonus Eris Pro Sub10 - Active subwoofer
PreSonus Eris Pro Sub10 - Active subwoofer


PreSonus Eris Pro Sub10 - Active subwoofer
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Diaphragm material | Glass composite |
| On/off switch | Yes |
| Weight | 16.8 kg |
| Height | 400 mm |
| Depth | 406 mm |
| Width | 320 mm |
| XLR out | 3 |
| Line inputs (RCA) | 2 |
| 6.35 mm (1 4-inch) input | 2 |
| XLR in | Yes, 2x |
| 6.35 mm (1 4-inch) output | 3 |
| max SPL | 113 dB |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Subwoofer frequency range | 20 - 200 Hz |
| Subwoofer RMS power | 170 W |
| Subwoofer driver diameter (imperial) | 25.4 cm (10") |