PreSonus Eris 3.5 BT 2nd Gen - a pair of active BT monitors
PreSonus Eris 3.5 BT 2nd Gen - a pair of active BT monitors
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Studio monitors |
| Power source type | AC |
| Weight | 2 x 3,1 kg |
| Height | 210 mm |
| Width | 140.5 mm |
| Depth | 164 mm |
| Product colour | Black |
| Recommended usage | Studio |
| Volume control | Rotary |
| Frequency range | 80 - 20000 Hz |
| RMS rated power | 2 x 25 W |
| max SPL | 98 dB |
| AUX in | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Audio RCA inputs | 2 |
| TRS 1/4" (6.35 mm) input | 2 |
| Headphone outputs 1/8" (3.5 mm) | 1 |
| Tweeter diameter | 2.54 cm |
| Woofer diameter | 8.89 cm |
| Warnings | Disconnect the product from the power source before carrying out any maintenance or repair work., Do not expose the product to prolonged moisture., Avoid using the product at very high volume levels for long periods of time. |