- In stock
Mobile radio BLAUPUNKT PP30BT JOBSITE Construction radio Blue, Black
Mobile radio BLAUPUNKT PP30BT JOBSITE Construction radio Blue, Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| International Protection (IP) code | IPX5 |
| Product colour | Blue |
| MP3 playback | No |
| Integrated antenna | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Audible alarm(s) | No |
| Remotely operated | No |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Battery recharge time | 8 h |
| Input voltage | 230 V |
| Power source | AC/Battery |
| Weight | 2.37 kg |
| Width | 198 mm |
| Depth | 194 mm |
| Height | 280 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in display | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| AUX in | Yes |
| USB connectivity | No |
| Charging connector | Yes |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Supported radio bands | FM |
| Preset stations quantity | 20 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Radio type | Portable |
| FM radio frequencies | 87.5 - 108 MHz |
| Integrated clock | No |