M-audio Forty Sixty - active monitor
M-audio Forty Sixty - active monitor
M-audio Forty Sixty - active monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-120 V; 220-240 V |
| Height | 335 mm |
| Depth | 218 mm |
| Weight | 7.2 kg |
| Width | 216 mm |
| max SPL | 113 dB |
| Headphone frequency | 39 - 22000 Hz |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 120 dB |
| TRS 1/4" (6.35 mm) input | 1 |
| XLR in | Yes |
| Tweeter | Yes |
| Number of drivers | 2 |
| Woofer diameter (imperial) | 16.5 cm (6.5") |
| Tweeter diameter (imperial) | 2.54 cm (1") |
| Woofer | Yes |
| RMS rated power | 100 W |
| Material | MDF |