- In stock
Logitech Wireless Presenter R400
Logitech Wireless Presenter R400
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | C-Tick, VCCI |
| Battery level indicator | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Wavelength range | 640 - 660 nm |
| Laser pointer colour | Red |
| Presenter functions | Laser pointer, Remote control |
| Buttons quantity | 5 |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Laser class | 2 |
| Laser wave power | 1 mW |
| Battery type | AAA |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 2 |
| Receiver height | 1.65 cm |
| Receiver depth | 7.9 mm |
| Receiver width | 5.86 cm |
| Receiver weight | 6 g |
| Weight | 57 g |
| Depth | 27.4 mm |
| Height | 37.8 mm |
| Width | 115.5 mm |
| Minimum system requirements | Windows XP, Windows Vista or Windows 7 USB port |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Wireless range | 15 m |
| Receiver type | Mini receiver |
| Wireless technology | RF |
| Wireless receiver interface | USB |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Packaging content | Logitech Wireless Presenter TBD Wireless mini-receiver 2 AAA batteries Carrying case Quick-start guide |
| Batteries included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060181117 |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Products per intermodal container (20ft) | 27488 pc(s) |
| Master (outer) case height | 264 mm |
| Master (outer) case length | 309 mm |
| Products per intermodal container (40ft) | 57056 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 1.3 kg |
| Products per pallet | 1400 pc(s) |
| Warnings | Avoid prolonged exposure to direct laser light., Do not point the laser pointer directly into eyes., Keep out of the reach of children. |
| Compliance certificates | GS mark, RoHS, CE, Federal Communications Commission (FCC) |