Logitech Spotlight
Logitech Spotlight
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | C-Tick, VCCI |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Presenter functions | Remote control |
| Battery level indicator | Yes |
| Buttons quantity | 3 |
| Product colour | Grey |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Charging time | 60 min |
| Battery capacity | 80 mAh, 0.3 Wh |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery life | 3 month(s) |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging cable length | 0.14 m |
| Receiver height | 4.04 cm |
| Weight | 49.2 g |
| Receiver width | 1.72 cm |
| Depth | 12.1 mm |
| Receiver depth | 6.8 mm |
| Receiver weight | 3.3 g |
| Height | 131.3 mm |
| Width | 28.1 mm |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Receiver type | Mini receiver |
| Wireless receiver interface | USB |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 30 m |
| Wireless technology | Bluetooth/RF |
| Packaging content | Presentation remote Proprietary receiver User documentation Charging cable Pouch |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Master (outer) case length | 209 mm |
| Master (outer) case gross weight | 900 g |
| Master (outer) case volume | 2634000 cm³ |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060700110 |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 137 mm |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 105952 pc(s) |
| Master (outer) case height | 92 mm |
| Products per intermodal container (40ft) | 94600 pc(s) |
| Products per intermodal container (20ft) | 46200 pc(s) |
| Products per pallet | 2552 pc(s) |
| Warnings | Do not point the laser pointer directly into eyes., Avoid prolonged exposure to direct laser light., Keep out of the reach of children. |
| Compliance certificates | RoHS, CE, Federal Communications Commission (FCC), GS mark |