Logitech R500 Laser Presentation Remote
Logitech R500 Laser Presentation Remote
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Laser class | 1 |
| Laser wave power | 0.039 mW |
| Wavelength range | 640 - 660 nm |
| Battery level indicator | Yes |
| Laser pointer colour | Red |
| Presenter functions | Laser pointer, Remote control |
| Buttons quantity | 3 |
| Product colour | Graphite |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Battery life | 12 month(s) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Receiver width | 1.75 cm |
| Height | 24.7 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Depth | 123.6 mm |
| Receiver height | 6.6 mm |
| Receiver depth | 2.5 cm |
| Width | 36.6 mm |
| Weight | 48.4 g |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 11, Windows 8.1, Windows 8 |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB |
| Wireless range | 20 m |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Wireless technology | Bluetooth/RF |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Packaging content | Presentation remote USB Dongle 1 AAA Battery User documentation |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 1.02 kg |
| Master (outer) case width | 98.5 mm |
| Master (outer) case length | 302 mm |
| Master (outer) case height | 262 mm |