- In stock
JBL 308P MKII - active studio monitor
JBL 308P MKII - active studio monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source type | AC |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Weight | 8.1 kg |
| Width | 254 mm |
| Depth | 308 mm |
| Height | 419 mm |
| Housing material | MDF |
| Volume control | Rotary |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Crossover frequency | 1800 Hz |
| Sensitivity | 92 dB |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Frequency range | 37 - 24000 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.2% |
| Connectivity technology | Wired |
| AC (power) in | Yes |
| XLR/TRS in combo port | 1 |
| Number of drivers | 2 |
| Driver diameter | 20.3 cm |
| Speaker type | 2-way |
| Amplifier class | D |
| Amplifier output power | 56 W |
| Amplifier | Built-in |