- In stock
JBL 306P MkII - 2-way active studio monitor
JBL 306P MkII - 2-way active studio monitor
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power source type | AC |
| Width | 224 mm |
| Depth | 282 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Height | 361 mm |
| Housing material | MDF |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Recommended usage | Universal |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 10% |
| Frequency range | 39 - 24000 Hz |
| Crossover frequency | 1425 Hz |
| Sensitivity | 92 dB |
| Connectivity technology | Wired |
| AC (power) in | Yes |
| XLR/TRS in combo port | 1 |
| Number of drivers | 2 |
| Speaker type | 2-way |
| Driver diameter | 16.5 cm |
| Amplifier output power | 56 W |
| Amplifier | Built-in |
| Amplifier class | D |