- In stock
-
−1%
Adam T8V Black
Adam T8V Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Studio monitors |
| Product colour | Black |
| Power consumption (max) | 150 W |
| Height | 400 mm |
| Width | 250 mm |
| Weight | 9.8 kg |
| Depth | 335 mm |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Frequency range | 33 - 25000 Hz |
| Line-in Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5% |
| Line-in balanced impedance | 10 Ω |
| Line-in unbalanced impedance | 20 Ω |
| Noise level (high gain) | 118 dB |
| Line inputs (RCA) | 1 |
| AC (power) in | Yes |
| XLR in | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Woofer diameter (imperial) | 20.3 cm (8") |
| Woofer | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Tweeter diameter (imperial) | 4.83 cm (1.9") |
| Tweeter | Yes |