- In stock
Adam Audio A7V Black
Adam Audio A7V Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Studio monitors |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | MDF |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Weight | 8.7 kg |
| Depth | 280 mm |
| Width | 200 mm |
| Height | 337 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Built-in display | No |
| Noise level (high gain) | 113 dB |
| Frequency range | 40 - 45000 Hz |
| XLR in | Yes |
| Line inputs (RCA) | 1 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of drivers | 2 |
| Woofer diameter (imperial) | 17.8 cm (7") |
| Woofer | Yes |
| Tweeter diameter (imperial) | 5.08 cm (2") |
| Tweeter | Yes |
| Warnings | Avoid using the product at very high volume levels for long periods of time., Do not expose the product to prolonged moisture., Disconnect the product from the power source before carrying out any maintenance or repair work. |