The universal TV stand supports 32" - 65" TVs weighing up to 40 kg and is compatible with VESA mounting up to 400x400 mm. It features a tempered glass base and three-level height adjustment for optimal viewing.
The universal TV stand supports 32" - 65" TVs weighing up to 40 kg and is compatible with VESA mounting up to 400x400 mm. It features a tempered glass base and three-level height adjustment for optimal viewing.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The universal TV stand supports TVs from 32" to 65" with a maximum weight of 40 kg and VESA mounting compatibility up to 400x400 mm. It features a tempered glass base and three-level height adjustment for optimal viewing.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
Safety warning | |
| Warnings | Make sure the mount is attached to the correct wall/table according to the manufacturer's instructions. Do not exceed the manufacturer's recommended maximum user weight. Regularly check the mountings and tighten the screws to prevent the monitor/TV from falling. |
Fastening | |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Minimum VESA mounting system | 75 x 75 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum VESA mounting | 400 x 400 mm |
| Assisted height adjustment | Yes |
| Attachment type | Table/top |