Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Neomounts WL35-550BL14 LEVEL is a tiltable wall mount for flat screens up to 75" with a maximum weight capacity of 50 kg. The versatile tilt (12°) technology allows you to create the optimum viewing angle.
The LEVEL-550 wall mount has a depth of 3,3 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 400x400 mm.
The WL35-550BL14 features a nifty magnetic pull & release system, that allows you to attach the TV in a wink of an eye and secure the TV in safe and solid manner. Afterwards, the pull & release straps can be easily hidden behind the screen by clicking the magnet to the mount. The integrated spirit level assures easy installation of the mount.
| Summary | Neomounts WL35-550BL14 TV mount wall 40-75" - tiltable - easy install. Maximum weight capacity: 50 kg, Minimum screen size: 101.6 cm (40"), Maximum screen size: 190.5 cm (75"), Minimum VESA mount: 100 x 100 mm, Maximum VESA mount: 400 x 400 mm. Tilt angle range: 0 - 12°, Distance to the wall (max): 3.3 cm. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=WL35-550BL14 |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.565 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| Maximum screen size | 75 " |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 50 kg |
| Minimum screen size | 40 " |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/100 x 150/100 x 200/120 x 120/150 x 200/200 x 100/200 x 150/200 x 200/200 x 300/200 x 400/300 x 100/300 x 200/300 x 300/350 x 350/400 x 200/400 x 300/400 x 400 mm |
| Distance to the wall (max) | 33 mm |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 12 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Lockable | Not lockable |
| Package net weight | 2600 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Depth | 33 mm |
| Depth (max) | 33 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 2000 g |
| Width | 535 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 44 mm |
| Package weight | 2600 g |
| Package width | 558 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 15800 g |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Master (outer) case length | 285 mm |
| Master (outer) case net weight | 10800 g |
| Master (outer) case width | 573 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 210 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.00626 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.78 kg |