- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
- Position your screen perfectly
- Lightweight and flat design
| Summary | Gembird TV wall mount (fixed), 43”-100”. Maximum weight capacity: 75 kg, Minimum screen size: 109.2 cm (43"), Maximum screen size: 2.54 m (100"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 900 x 600 mm. Distance to the wall (min): 3 cm, Distance to the wall (max): 3 cm. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.com/item.aspx?id=13527&lang=en |
| Unit Box Height | 0.035 |
| Unit Box Length | 0.955 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Maximum screen size | 100 " |
| Maximum VESA mount | 900 x 600 mm |
| Maximum weight capacity | 75 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 75 kg |
| Minimum screen size | 43 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/100 x 150/100 x 200/150 x 100/150 x 150/200 x 100/200 x 200/200 x 300/200 x 400/300 x 200/300 x 300/300 x 400/400 x 200/400 x 300/400 x 400/400 x 600/500 x 300/500 x 400/600 x 200/600 x 300/600 x 400/600 x 600/700 x 400/75 x 75/800 x 400/800 x 5 mm |
| Built-in spirit level | Yes |
| Distance to the wall (max) | 30 mm |
| Distance to the wall (min) | 30 mm |
| Suitable for curved screen | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | No |
| Type | Fixed |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Package depth | 31 mm |
| Package height | 156 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 952 mm |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.006548 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.92 kg |