TV SET ACC WALL MOUNT 43-100" / WM-100F-01 GEMBIRD
Product reference: 2-8716309135276
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
Not available
- Position your screen perfectly
- Lightweight and flat design
  • Heavy duty steel LCD screen wall mount
  • Supports most 43" - 100" LCD TV's
  • VESA compatible, max. 900 mm x 600 mm
  • Automatic spring locks with quick release cords allow quick and easy TV fixation and removal
  • Practical integrated bubble level for perfect alignment
  • Distance to wall: 30 mm
  • Includes all necessary installation materials
Summary Gembird TV wall mount (fixed), 43”-100”. Maximum weight capacity: 75 kg, Minimum screen size: 109.2 cm (43"), Maximum screen size: 2.54 m (100"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 900 x 600 mm. Distance to the wall (min): 3 cm, Distance to the wall (max): 3 cm. Product colour: Black
Vendor Homepage https://gembird.com/item.aspx?id=13527&lang=en
Unit Box Height 0.035
Unit Box Length 0.955
Unit Box Width 0.16
Maximum screen size 100 "
Maximum VESA mount 900 x 600 mm
Maximum weight capacity 75 kg
Maximum weight capacity (per display) 75 kg
Minimum screen size 43 "
Minimum VESA mount 75 x 75 mm
Mounting type Wall
Number of displays supported 1
Panel mounting interface 100 x 100/100 x 150/100 x 200/150 x 100/150 x 150/200 x 100/200 x 200/200 x 300/200 x 400/300 x 200/300 x 300/300 x 400/400 x 200/400 x 300/400 x 400/400 x 600/500 x 300/500 x 400/600 x 200/600 x 300/600 x 400/600 x 600/700 x 400/75 x 75/800 x 400/800 x 5 mm
Built-in spirit level Yes
Distance to the wall (max) 30 mm
Distance to the wall (min) 30 mm
Suitable for curved screen No
Swivelling No
Tilt adjustment No
Type Fixed
Housing material Steel
Product colour Black
Country of origin China
Manual Yes
Mounting kit Yes
Package depth 31 mm
Package height 156 mm
Package type Box
Package width 952 mm