TV SET ACC TABLETOP STAND / 45-90" TVS-D90F-01 GEMBIRD
Product reference: 2-8716309135115
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
Not available
- Stylish minimalist design
- Integrated practical cable management function minimises cable visibility
- Solid steel feet provide a greater level of support than the original base
  • Tabletop TV stand
  • 3-stage height adjustment accommodates several TV sizes and enables a better viewing height
  • Supports most 45" - 90" LCD TV's
  • VESA compatible, max. 800 mm x 400 mm
  • Integrated cable management
Summary Gembird Tabletop TV stand, 45" - 90". Maximum weight capacity: 60 kg, Minimum screen size: 114.3 cm (45"), Maximum screen size: 2.29 m (90"), Minimum VESA mount: 200 x 200 mm, Maximum VESA mount: 800 x 400 mm. Height adjustment range: 543 - 643 mm. Product colour: Black
Vendor Homepage https://gembird.com/item.aspx?id=13511&lang=en
Unit Box Height 0.06
Unit Box Length 0.97
Unit Box Width 0.165
Maximum screen size 90 "
Maximum VESA mount 800 x 400 mm
Maximum weight capacity 60 kg
Maximum weight capacity (per display) 60 kg
Minimum screen size 45 "
Minimum VESA mount 200 x 200 mm
Mounting type Desk
Number of displays supported 1
Panel mounting interface 200 x 200/300 x 200/300 x 300/400 x 200/400 x 300/400 x 400/600 x 400/800 x 400 mm
Cable management Yes
Height adjustment Yes,
100 mm
Height adjustment range 543 - 643 mm
Height adjustment type Manual
Suitable for curved screen No
Swivelling No
Tilt adjustment No
Housing material Steel
Product colour Black
Compliance certificates CE/RoHS
Country of origin China
Doesn't contain Cadmium/Lead/Mercury
Manual Yes
Mounting kit Yes
Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance Yes
Package depth 55 mm
Package height 170 mm
Package type Box
Package width 970 mm