TV SET ACC FLOOR STAND 32-55" / TVS-55T-01 GEMBIRD
Product reference: 2-8716309135030
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
- Easily move your TV to any location
- Perfect for office and educational use
  • Metal TV floor stand with caster wheels
  • Easy TV height adjustment with quick release spring lock
  • Practical shelf for equipment or materials
  • Durable caster wheels with locking mechanism
  • Supports most 32" - 55" LCD TV's
  • VESA compatible, max. 400 mm x 400 mm
Summary Gembird TV floor stand with caster wheels (tilt), 32" - 55". Maximum weight capacity: 35 kg, Minimum screen size: 81.3 cm (32"), Maximum screen size: 139.7 cm (55"), Minimum VESA mount: 100 x 100 mm, Maximum VESA mount: 400 x 400 mm. Height adjustment range: 1240 - 1540 mm, Tilt angle range: -10 - 10°. Product colour: Black
Vendor Homepage https://gembird.com/item.aspx?id=13503&lang=en
Unit Box Height 0.13
Unit Box Length 0.83
Unit Box Width 0.3
Maximum screen size 55 "
Maximum VESA mount 400 x 400 mm
Maximum weight capacity 35 kg
Maximum weight capacity (per display) 35 kg
Minimum screen size 32 "
Minimum VESA mount 100 x 100 mm
Mounting type Floor
Number of displays supported 1
Panel mounting interface 100 x 100/200 x 100/200 x 200/300 x 200/300 x 300/400 x 200/400 x 300/400 x 400 mm
Built-in shelf Yes
Cable management Yes
Height adjustment Yes
Height adjustment range 1240 - 1540 mm
Lockable wheels Yes
Number of shelves 1 shelves
Number of wheels 4 wheel(s)
Rotating No
Suitable for curved screen No
Swivelling No
Tilt adjustment Yes
Tilt angle range -10 - 10 °
Wheels Yes
Housing material Plastic/Steel
Product colour Black
Compliance certificates CE/RoHS
Doesn't contain Cadmium/Lead/Mercury
Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance Yes
Depth 540 mm
Height (max) 1540 mm
Height (min) 1240 mm
Weight 11500 g
Width 677 mm
Package depth 150 mm
Package height 300 mm
Package width 820 mm