Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Neomounts CL35-340BL12 is a full motion ceiling mount for flat screens up to 42". The unique tilt (25°) and swivel (360°) technology allows the mount to change to the optimal viewing angle. Level adjustment is available for the perfect installation.
The ceiling mount can be easily adjusted in height from 106 to 156 cm* and has a weight capacity of 50 kg. The CL35-340BL12 is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 200x200 mm. A practical cable management system conceals and routes cables from ceiling to screen. The mount features an adjustable mounting angle for sloped ceilings and comes with an additional cover for installation on suspended ceilings.
* The Neomounts NS-EP100BLACK extension pole can be used as extra extension to the pole included with the ceiling mount. In this way, the height of the mount can be increased with an extra 107,5 cm.
| Summary | Neomounts CL35-340BL12 Monitor/TV mount ceiling 23-42" - h 106-156 cm. Maximum weight capacity: 50 kg, Minimum screen size: 58.4 cm (23"), Maximum screen size: 106.7 cm (42"), Minimum VESA mount: 100 x 100 mm, Maximum VESA mount: 200 x 200 mm. Height adjustment range: 1060 - 1560 mm, Tilt angle range: -25 - 0°, Swivel angle range: -180 - 180°, Angle of rotation: 6°. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=CL35-340BL12 |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.935 |
| Unit Box Width | 0.31 |
| Maximum screen size | 42 " |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 50 kg |
| Minimum screen size | 23 " |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting type | Ceiling |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/100 x 200/200 x 100/200 x 200 mm |
| Angle of rotation | 6 ° |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1060 - 1560 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Pivot angle | -3 - 3 ° |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle range | -180 - 180 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -25 - 0 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Lockable | Not lockable |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Depth | 92 mm |
| Depth (max) | 92 mm |
| Height | 1680 mm |
| Weight | 4650 g |
| Width | 226 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 935 mm |
| Package weight | 5700 g |
| Package width | 310 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 12500 g |
| Master (outer) case height | 955 mm |
| Master (outer) case length | 310 mm |
| Master (outer) case net weight | 11400 g |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 20 pc(s) |
| Model | CL35-340BL12 |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.04885 cubm |
| Unit Calculated Weight | 6.29 kg |