Holds LED LCD TVs from 40" to 65" with a maximum weight capacity of up to 60 kg. Offers a tilt angle of -15 to 15° and VESA mounting compatibility up to 600 x 400 mm.
Holds LED LCD TVs from 40" to 65" with a maximum weight capacity of up to 60 kg. Offers a tilt angle of -15 to 15° and VESA mounting compatibility up to 600 x 400 mm.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The mount is designed for LED LCD TVs from 40" to 65" with a maximum weight capacity of up to 60 kg. Offers a swivel angle range of -15 to 15° and VESA mounting compatibility up to 600 x 400 mm.
Technical data | |
|---|---|
| Sustainable development certificates | RoHS |
Design | |
| Product color | Black |
Weight and dimensions | |
| Width | 650mm |
| Depth | 50mm |
| Weight | 2.36 kg |
| Height | 420mm |
Ergonomics | |
| Distance to the wall | 5cm |
| Rotation angle range | -15 - 15° |
Other features | |
| Number of products included | 1 pc. |
Confirmation | |
| Maximum VESA mounting | 600 x 400 mm |
| Minimal screen | 101.6 cm (40") |
| Number of supported screens | 1 |
| Mounting type | Wall-mounted |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Maximum screen | 165.1 cm (65") |