The Maclean MC-942 TV mount supports screens from 13" to 42" and has a maximum weight capacity of up to 25 kg. Made of steel, it comes with a wall mounting kit with various VESA mounting interfaces.
The Maclean MC-942 TV mount supports screens from 13" to 42" and has a maximum weight capacity of up to 25 kg. Made of steel, it comes with a wall mounting kit with various VESA mounting interfaces.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Maclean MC-942 TV mount supports screen sizes from 13" to 42" and has a maximum weight capacity of 25 kg. It is made of steel and comes with a wall mounting kit with various VESA mounting interfaces.
Features | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm, 50 x 50 mm, 200 x 100 mm, 200 x 200 mm |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Housing | Steel |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Product type | Holder |
| Product color | Black |
| Maximum screen size | 106.7 cm (42") |
Safety warning | |
| Warnings | Ensure that the bracket is mounted on the correct wall/table according to the manufacturer's instructions. Regularly check the mountings and tighten the screws to prevent the monitor/TV from falling. Do not exceed the manufacturer's recommended maximum user weight. |