- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Maclean MC-881 TV mount is a sturdy and adjustable wall mount for TVs from 37' to 85'. The sleek black finish and maximum weight capacity of up to 60 kg ensure reliability and a stylish look.
Dimensions: Height - 425 mm, Depth (max) - 398 mm, Width - 650 mm. Maximum weight capacity - 60 kg.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
Weight and dimensions | |
| Height | 425 mm |
| Depth (max) | 398 mm |
| Width | 650mm |
Package contents | |
| Mounting kit | Yes |
Ergonomics | |
| Height adjustment | No |
| Distance to wall (min) | 77 mm |
| Distance to wall (max) | 425 mm |
Installation | |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Minimum screen size | 94cm (37') |
| Maximum screen size | 216 cm (85') |