The MACLEAN BRACKETS MC-862 is a black TV wall mount that fits 26-55 inch screens and supports up to 40 kg. It has a maximum VESA mounting of 400 x 400 mm and comes with a mounting kit for easy installation.
The MACLEAN BRACKETS MC-862 is a black TV wall mount that fits 26-55 inch screens and supports up to 40 kg. It has a maximum VESA mounting of 400 x 400 mm and comes with a mounting kit for easy installation.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The MACLEAN BRACKETS MC-862 is a black TV wall mount that is suitable for screens from 26 to 55 inches and can support up to 40 kg. It has a maximum VESA mounting of 400 x 400 mm and comes with a mounting kit for easy installation.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
Package contents | |
| Mounting kit | Yes |
Ergonomics | |
| Height adjustment | No |
| Distance to wall (min) | 4cm |
Installation | |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Mounting type | Wall-mounted |
| Minimum screen size | 66cm (26") |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Maximum VESA mounting | 400 x 400 mm |