Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Maclean MC-701N is a universal TV or monitor mount for screens from 58.4 cm (23') to 139.7 cm (55'). It supports a maximum VESA of 400x400 mm and has a weight capacity of up to 30 kg.
Design | |
|---|---|
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Easy to install | Yes |
| Product color | Black |
Package contents | |
| Mounting kit | Yes |
| Clip included | Yes |
Ergonomics | |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivel | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
Installation | |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Minimum VESA bracket | 100 x 100 mm |
| Minimum screen size | 58.4 cm (23') |
| Installation | Wall-mounted |
| Number of supported screens | 1 |
| Maximum screen size | 139.7cm (55') |
| Suitable for TV | Yes |