The Gembird WM-120ST-01 is a wall mount designed for TVs with a maximum screen size of up to 3.05 m (120") and a weight capacity of up to 120 kg. It features tilt and swivel adjustments, as well as cable management for a neat installation.
The Gembird WM-120ST-01 is a wall mount designed for TVs with a maximum screen size of up to 3.05 m (120") and a weight capacity of up to 120 kg. It features tilt and swivel adjustments, as well as cable management for a neat installation.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Gembird WM-120ST-01 is a wall mount designed for TVs with a maximum screen size of 3.05 m (120") and a weight capacity of 120 kg. It features tilt and swivel adjustment, as well as cable management for a neat installation.
Features | |
|---|---|
| Product Type | TV Wall Mount |
| Product Brand | Gembird |
| Model | WM-120ST-01 |
Specifications | |
| Dimensions | 1010mm (W) × 630mm (H) × 101cm (D) |
| Weight | 16.2 kg |
| Color | Black |
| Material | Steel |
Technical Data | |
| Maximum Screen Size | 3.05m (120") |
| Maximum Weight Capacity | 120 kg |
| VESA Mounting Compatibility | 200 x 200 mm to 900 x 600 mm |
| Tilt Angle Range | -15° to 5° |
| Rotation Angle Range | -60° to 60° |
| Distance to the Wall (Max) | 70.3 cm |
| Distance to the Wall (Min) | 7.5 cm |
Additional Information | |
| Cable Management | Yes |
| Number of Supported Screens | 1 |
| Mounting Type | Wall-mounted |