Tracer WallFlex TV Wall Mount 177.8 cm (70") Black
Tracer WallFlex TV Wall Mount 177.8 cm (70") Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Easy to install | Yes |
| Clamp included | No |
| Illumination LED | No |
| VESA mount included | Yes |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Number of arms | 1 |
| Lifting weight (max) | 35 kg |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Accepts padlock | No |
| Anti-theft function | No |
| Depth (max) | 40 cm |
| Depth (min) | 5 cm |
| Swivelling | Yes |
| Type | Full motion |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Memory function | No |
| Wheels | No |
| Rotating | No |
| Distance to the wall (max) | 40 cm |
| Adjustable depth | Yes |
| Adjustable feet | No |
| Distance to the wall (min) | 5 cm |
| Adjustable width | No |
| Lockable wheels | No |
| Cable management | Yes |
| Easy to adjust | Yes |
| Direction indicator | No |
| Anti-collision | No |
| Suitable for curved screen | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity (per display) | 35 kg |
| Pegboard panel | No |
| Suitable for computer monitor | Yes |