Maclean monitor wall mount, 17-27'', 7kg max, gas spring, MC-458
Maclean monitor wall mount, 17-27'', 7kg max, gas spring, MC-458







Maclean monitor wall mount, 17-27'', 7kg max, gas spring, MC-458
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Mounting kit | Yes |
| Tilt angle range | -45 - 90° |
| Distance to the wall (max) | 35.5 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Warnings | Do not exceed the maximum user weight recommended by the manufacturer. |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 7 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm, 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |