- In stock
The ULANZI U-Vlog Lite kit includes a compact MT-14 tripod with extendable legs and a U-60 ball head for small cameras and smartphones. It supports a maximum weight of 500g and allows for height adjustment from 8 to 17cm.
The ULANZI U-Vlog Lite kit includes a compact MT-14 tripod with extendable legs and a U-60 ball head for small cameras and smartphones. It supports a maximum weight of 500g and allows for height adjustment from 8 to 17cm.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The ULANZI U-Vlog Lite includes a compact MT-14 tripod with extendable legs and a U-60 ball head for small cameras and smartphones. It supports a maximum weight of 500g and offers an adjustable height from 8 to 17cm.
Features | |
|---|---|
| Product type | Tripod |
| Brand | ULANZI |
| Model | U-Vlog Lite |
Specifications | |
| Maximum height | 17 cm |
| Minimum height | 8cm |
| Weight capacity | 500g |
| Leg sections | Two-stage expansion |
| Ball type | 360° rotating aluminum ball |
| Thread size | 1/4 inch |
Additional information | |
| Measurements | Compact and lightweight design |
| Usage | Ideal for small cameras and smartphones |
| Safety warning | Use the product for its intended purpose to avoid accidents. |