TP-Link Omada 24-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 10GE SFP+ Slots
TP-Link Omada 24-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 10GE SFP+ Slots
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Form factor | 1U |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Rack mounting | Yes |
| Power source | AC |
| Power consumption (max) | 23.6 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCPv6 snooping, DHCP client, DHCP relay, DHCPv6 client, DHCP snooping |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IP-MAC-Port binding | Yes |
| Authentication | Guest VLAN, MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Authentication type | AAA, RADIUS, TACACS+ |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Heat dissipation | 80.52 BTU/h |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| System event log | Yes |
| Switch layer | L2+/L3 |
| Cloud-managed | Yes |
| MIB support | Yes |
| Switch type | Managed |
| ARP inspection | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Depth | 180 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 440 mm |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ab |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| IPv4 routes | 48 |
| Number of VLANs | 4000 |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| IPv6 routes | 48 |
| Active link detection | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Private VLAN, Voice VLAN |
| Link aggregation | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| Fanless | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3, SNTP |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | IPv6 Telnet, IPv6 tracert, IPv4/IPv6 access-control list (ACL), IPv6 ping |
| Power connector | AC-in jack |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Console port | RJ-45/micro-USB |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Number of static routes | 48 |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Static route | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Multicast support | Yes |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | Y |
| Warnings | Do not open the case or try to repair it yourself., Ensure the unit is adequately ventilated during operation., The product is not suitable for disposal in the regular waste bin. Take your used electronic equipment to a recycling centre in accordance with local regulations. |