The STANLEY SFMCH900M22 18V Hammer Drill features a cordless design with an 18V battery and a maximum drilling diameter of 4 cm in wood. It features an integrated LED light, soft grip and a 5500 bpm impact rate for efficient drilling in a variety of materials.
The STANLEY SFMCH900M22 18V Hammer Drill features a cordless design with an 18V battery and a maximum drilling diameter of 4 cm in wood. It features an integrated LED light, soft grip and a 5500 bpm impact rate for efficient drilling in a variety of materials.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The STANLEY SFMCH900M22 18V Hammer Drill features a cordless design with an 18V battery and a maximum drilling diameter of 4 cm in wood. It features an integrated light, soft grip and a 5500 bpm impact rate for efficient drilling in a variety of materials.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Hammer Drill |
| Product Brand | STANLEY |
| Model | SFMCH900M22 |
Specifications | |
| Power Source | Battery |
| Battery Voltage | 18 V |
| Weight | 2.3 kg |
| Maximum Drilling Diameter in Wood | 4cm |
| Maximum Drilling Diameter in Steel | 1.3 cm |
| Maximum Drilling Diameter in Concrete | 3cm |
| Impact Frequency | 5500 bpm |
| Maximum Impact Energy | 2 J |
Additional Information | |
| Color | Black, Yellow |
| Soft Handle | Yes |
| Integrated Light | Yes |
Safety Warning | |
| Use personal protective equipment such as safety glasses and gloves. Do not use the device near flammable materials. Keep the device out of the reach of children. | |