The Stanley FME1250K is a powerful rotary hammer with a 1250W motor and adjustable speed up to 850 RPM. It can drill in wood, steel and concrete, with maximum diameters of 4 cm, 1.3 cm and 4 cm respectively, and the quick release system makes it easy to change drill bits.
The Stanley FME1250K is a powerful rotary hammer with a 1250W motor and adjustable speed up to 850 RPM. It can drill in wood, steel and concrete, with maximum diameters of 4 cm, 1.3 cm and 4 cm respectively, and the quick release system makes it easy to change drill bits.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Stanley FME1250K is a powerful rotary hammer with a 1250W motor and adjustable speed up to 850 RPM. It can drill into wood, steel and concrete with maximum diameters of 4 cm, 1.3 cm and 4 cm respectively, and has a quick release system for easy bit changes.
Features | |
|---|---|
| Product type | Rotary hammer |
| Brand | Stanley |
| Model | FME1250K |
Specifications | |
| Input power | 1250W |
| Energy source | AC |
| Weight | 5.4 kg |
| Drilling diameter in wood (max.) | 4cm |
| Drilling diameter in steel (max.) | 1.3 cm |
| Drilling diameter in concrete (max.) | 4cm |
| Rated speed (max.) | 850 RPM |
| Rated speed (min.) | 0 RPM |
Additional information | |
| Color | Black, Yellow |
| Soft grip | Yes |
| Possibility of prosecution | Yes |
| Rotary drilling option | Yes |
| Quick release system | Yes |
| Adjustable speed | Yes |
| Reverse function | Yes |
| Safety warning | Do not use the device without appropriate protective equipment (e.g. safety glasses, ear protection). |