The Einhell TP-CD 18/60 Li BL is a cordless drill with a brushless motor and a maximum torque of 60 N m. It has a two-speed gear system with a no-load speed of up to 2000 RPM and a chuck capacity (max) of 1.3 cm.
The Einhell TP-CD 18/60 Li BL is a cordless drill with a brushless motor and a maximum torque of 60 N m. It has a two-speed gear system with a no-load speed of up to 2000 RPM and a chuck capacity (max) of 1.3 cm.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Einhell TP-CD 18/60 Li BL is a cordless drill with a brushless motor and a maximum torque of 60 N m. It has a two-speed gear system with a no-load speed of up to 2000 RPM and a chuck capacity of 1.3 cm.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Cordless Drill |
| Product Brand | Einhell |
| Model | TP-CD 18/60 Li BL - Solo |
Specifications | |
| Dimensions | 219 mm (W) × 78 mm (W) × 212 mm (H) |
| Weight | 1.3 kg |
| Color | Gray, Red, Black |
Technical Data | |
| Power Source | Battery |
| Battery Voltage | 18 V |
| Maximum Torque | 60 N m |
| Gripper Capacity (max) | 1.3 cm |
| Number of Gears | 2 |
| Idle Speed (1st Gear) | 500 RPM |
| Idle Speed (2nd Gear) | 2000 RPM |
| Torque Settings | 22 |
Additional Information | |
| Soft Handle | Yes |
| Built-in Light | Yes |
| Carrying Case | No |
| Battery Charger Included | No |
| Battery Included | No |
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose. |