The DEWALT DCD800P2T-QW is an 18V cordless drill/driver with a brushless motor and two speed settings. It features a maximum torque of 90 N·m, a 13 mm chuck, and comes with two 5 Ah lithium-ion batteries and a carrying case.
The DEWALT DCD800P2T-QW is an 18V cordless drill/driver with a brushless motor and two speed settings. It features a maximum torque of 90 N·m, a 13 mm chuck, and comes with two 5 Ah lithium-ion batteries and a carrying case.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The DEWALT DCD800P2T-QW is an 18V cordless drill/driver with a brushless motor and two speed settings. It has a maximum torque of 90 N m, a 13 mm chuck and comes with two 5 Ah lithium-ion batteries and a carrying case.
Features | |
|---|---|
| Product type | Cordless drill/motor |
| Brand | DEWALT |
| Model | DCD800P2T-QW |
Specifications | |
| Dimensions | 64 mm (W) × 209 mm (H) × 162 mm (D) |
| Weight | 1.28 kg |
| Color | Yellow |
Technical data | |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5Ah |
| Engine type | Brushless |
| Chuck diameter | 13 mm |
| Maximum torque | 90 N m |
| Idle speed (1st gear) | 650 RPM |
| Idle speed (2nd gear) | 2000 RPM |
| Adjustable torque | Yes |
| Number of settings | 15 |
| Drilling diameter in wood (max.) | 5.5 cm |
| Drilling diameter in steel (max.) | 1.3 cm |
Package contents | |
| Battery pack | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Number of batteries included | 2 pcs |
| Charger | Yes |