-
−2%
Set of 4 Fatmax SFMCK469M2 tools by STANLEY
Set of 4 Fatmax SFMCK469M2 tools by STANLEY
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Toolkit |
| Handle shape | Pistol handle |
| Built-in LED lighting | Yes |
| Product colour | Black, Yellow |
| Battery capacity | 4 Ah |
| Power source | Battery |
| DC input voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Idle impact rate (max) | 25500 strokes per minute |
| Screwdriver torque (max) | 50 N·m |
| Screwdriver idle speed (max) | 1500 RPM |
| Angle grinder idle speed (max) | 8500 RPM |
| Idle speed (circular saw) | 5000 rpm |
| Maximum rotation speed of the impact driver | 2800 rpm |
| Maximum torque of the impact driver | 165 Nm |
| Impact frequency of the screw machine | 0 - 3100 strokes/min |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Charger | Yes |
| Storage bag | Yes |
| Battery pack | Yes |
| Grinder included | Yes |
| Set contents | Rechargeable battery, 2 pcs., SFMCF800 impact wrench, SFMCG400 angle grinder, SFMCS500 circular saw, Transport bag, SFMCD711 drill/screwdriver, Charger x 1 |
| Drill/driver included | Yes |
| Included impact driver | Yes |
| Package contents | Circular saw |
| Warnings | Dispose of the product in accordance with local regulations for the disposal of electronic waste., The use of appropriate personal protective equipment such as safety glasses and gloves is recommended when using this tool., Do not use the unit in damp or wet conditions to avoid the risk of electric shock. |