Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Krause Corda 5-step aluminum ladder is a compact and reliable solution for a variety of tasks at home or in the workplace. Made of high-quality aluminum, this ladder ensures versatility and safety with five adjustable steps.
Technical data | |
|---|---|
| Maximum load | 150 kg |
| Number of ladder steps | 5 stages |
| Product color | Silver |
| Non-slip coating | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Material | Aluminum |
Weight and dimensions | |
| Weight | 4.1 kg |
| Height (max) | 300cm |