Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Increase your reach with the Krause Solidy Folding Ladder! This sturdy and lightweight aluminum ladder features 3 secure steps, perfect for home projects and easy storage. Safety and convenience in one!
Technical data | |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Storage box | Yes |
| Non-slip coating | Yes |
| Number of stages | 3 |
| Color | Silver |
Weight and dimensions | |
| Folded depth | 11 cm |
| Weight | 2.9 kg |
| Maximum height | 125cm |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Folded height | 135 cm |
| Width | 420mm |