DCK2020P2T 18V combo kit DEWALT
DCK2020P2T 18V combo kit DEWALT
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Yellow, Black |
| Drilling | Yes |
| Sanding disc thread | M14 |
| Blade diameter | 12.5 cm |
| Screwdriving | Yes |
| Cordless tools included | Angle grinder, Drill/driver |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5 Ah |
| Power source | Battery |
| Battery voltage | 18 V |
| Weight | 1.2 kg |
| Length | 173 mm |
| Height | 203 mm |
| Depth | 67 mm |
| Maximum torque (soft applications) | 27 N m |
| Idle speed (1st gear) | 550 RPM |
| Rated speed (angle grinder) | 9000 RPM |
| Number of gears | 2 |
| Drilling diameter in steel (max) | 1.3 cm |
| Idle speed (max) | 2200 RPM |
| Maximum torque (hard applications) | 70 N m |
| Drilling diameter in wood (max) | 4 cm |
| Idle speed (2nd gear) | 2200 RPM |
| Drill/driver included | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery pack | Yes |
| Charger | 1 |
| Battery included | Yes |
| Grinder included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Set contents | DCG405 18V grinder, 2x DCB184 18V 5AH rechargeable batteries, DCB115 5A charger, TSTAK VI case, DCD791 18V drill/driver |
| Carrying case | Yes |
| Warnings | Keep out of the reach of children and unauthorised persons. |