-
−11%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Smeg TSF01 toaster has 6 variable browning levels and 3 preset programs for reheating, defrosting and bagels. It has a removable crumb tray for easy cleaning and is suitable for bread of various thicknesses. With its iconic retro design, it adds colour and a high-quality enamel finish, making it a stylish addition to your kitchen.
Product specifications | |
|---|---|
| Product type | Toaster |
| Brand | Smeg |
| Model | TSF01PBEU |
| Number of holes | 2 |
| Color | Blue |
| Dimensions (W x H x D) | 31 x 20 x 19.5 cm |
| Weight | 2.4 kg |
Performance characteristics | |
| Browning levels | 6 |
| Preset programs | 3 (Reheat, Defrost, Bagel) |
| Opening width adjustment | Variable |
Cleaning properties | |
| Crumb tray | Removable |
Power | |
| Power | 950W |
| AC voltage | 220 - 240V |
| AC frequency | 50 - 60 Hz |
Ergonomics | |
| Cable length | 1 year |
| Cable storage | Y |
Technical data | |
| Country of manufacture | China |