Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Smart, auto-centring system for even toasting
Fits both thick- and thin-sliced bread
Stainless steel long slot toaster with 8 settings and an extra-wide slot for even, golden brown results no matter what you toast or how you like it. An integrated bun warming rack suits anything from rolls to croissants.
| Summary | Philips Viva Collection HD2692/90 Toaster. Number of slices: 1 slice(s), Product colour: Black, Metallic, Housing material: Plastic. Power: 950 W, AC input voltage: 220-240 V, AC input frequency: 50-60 Hz. Cord length: 0.85 m, Width: 402 mm, Depth: 120 mm. Country of origin: China, Doesn't contain: Bisphenol A (BPA), Warranty period: 2 year(s). Quantity per pack: 1 pc(s) |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.215 |
| Unit Box Length | 0.442 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 950 W |
| Auto power off | Yes |
| Built-in display | No |
| Control type | Buttons,Rotary |
| Cool wall housing | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Defrost function | Yes |
| High-lift mechanism | Yes |
| Holder for rolls | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Indication light | No |
| Long slot | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Number of browning levels | 8 |
| Number of slices | 1 slice(s) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Black/Metallic |
| Reheat function | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| Sandwich rack | No |
| Variable crust browning control | Yes |
| Warming rack | Yes |
| Cord length | 0.85 m |
| Depth | 120 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 1575 g |
| Width | 402 mm |
| Country of origin | China |
| Dangerous goods | No |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Dust cover included | Yes |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 216 mm |
| Package weight | 506.9 g |
| Package width | 440 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | HD2692/90 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0152 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.1 kg |