Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Crispy golden brown toast every day
With 8 settings and integrated bun warming rack
This compact toaster comes with 8 settings and 2 large variable slots, so you can have
even toasting result regardless of different bread types. The integrated bun rack also
allows you to warm your favorite buns, pastries and rolls easily.
Even toasting results
• 8 browning settings for individual preference
• 2 large variable slots for different size of bread
• Integrated bun rack for heating rolls, pastries or buns
Easy to use
• Reheat, defrost in one go
• Cancel button for instant shut-off
• Removable crumb tray for easy cleaning
• High lift to safely take out smaller pieces
Safety and hygiene
• Extra auto shut-off protection
• Additional dust cover for hygiene
• Cool-touch exterior insulates against burns
| Summary | Philips Daily Collection HD2517/90. Number of slices: 2 slice(s), Product colour: Black, Silver, Housing material: Plastic. Power: 830 W, AC input voltage: 220 - 240 V, AC input frequency: 50 - 60 Hz. Country of origin: China |
| Vendor Homepage | https://philips.com |
| Unit Box Height | 0.215 |
| Unit Box Length | 0.305 |
| Unit Box Width | 0.185 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 830 W |
| Auto power off | Yes |
| Control type | Rotary |
| Cool wall housing | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Defrost function | Yes |
| High-lift mechanism | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Long slot | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Number of browning levels | 8 |
| Number of slices | 2 slice(s) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Black/Silver |
| Reheat function | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| Stop/cancel button | Yes |
| Variable crust browning control | Yes |
| Warming rack | Yes |
| Country of origin | China |
| Dust cover included | Yes |
| Manual | Yes |
| Model | HD2517/90 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01213 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.63 kg |