Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
With 8 settings and an integrated bun warming rack
Crispy golden brown toast every day
This compact toaster comes with 8 settings and 2 large variable slots, so you get even toasting results with all different bread types. The integrated bun rack also allows you to warm your favourite buns, pastries and rolls easily.
| Summary | Philips Daily Collection HD2516/90 Toaster - 2 slice, wide slot, Metal. Number of slices: 2 slice(s), Housing material: Metal, Control type: Rotary. Power: 900 W, AC input voltage: 230 V, AC input frequency: 50-60 Hz. Width: 275 mm, Depth: 156 mm, Height: 190 mm. Country of origin: China, Warranty period: 2 year(s). Package width: 304 mm, Package depth: 184 mm, Package height: 214 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.215 |
| Unit Box Length | 0.31 |
| Unit Box Width | 0.185 |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Power | 900 W |
| Auto power off | Yes |
| Control type | Rotary |
| Cool wall housing | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Defrost function | Yes |
| High-lift mechanism | Yes |
| Housing material | Metal |
| Long slot | No |
| Number of browning levels | 8 |
| Number of slices | 2 slice(s) |
| Number of slots | 2 |
| Removable crumb tray | Yes |
| Stop/cancel button | Yes |
| Variable crust browning control | Yes |
| Depth | 156 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 1200 g |
| Width | 275 mm |
| Country of origin | China |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 214 mm |
| Package weight | 1630 g |
| Package width | 304 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01233 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.6 kg |