Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Buns and pastries, always toasted your way.
Enjoy any kind of toast, every day, in style.
Golden, crispy toast and warm pastries just how you like them, thanks to 8 toast settings and a handy bun-warming rack. Simply toasted in style with the Philips Toaster 3000 Series. Refined design adds a subtle modern touch to any home.
| Summary | Philips 3000 series Toaster. Number of slices: 2 slice(s), Product colour: White, Housing material: Metal. Power: 900 W, AC input voltage: 220-240 V, Power consumption (typical): 760 W. Cord length: 0.85 m, Width: 278 mm, Depth: 167 mm. Country of origin: China, Warranty period: 2 year(s). Package width: 306 mm, Package depth: 194 mm, Package height: 205 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.205 |
| Unit Box Length | 0.305 |
| Unit Box Width | 0.195 |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 900 W |
| Power consumption (typical) | 760 W |
| Auto pop-up mechanism | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Control type | Buttons,Rotary |
| Crumb tray | Yes |
| Electronic browning control | Yes |
| High-lift mechanism | Yes |
| Holder for rolls | Yes |
| Housing material | Metal |
| Number of browning levels | 8 |
| Number of slices | 2 slice(s) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | White |
| Removable crumb tray | Yes |
| Self-centering bread mechanism | Yes |
| Stop/cancel button | Yes |
| Variable crust browning control | Yes |
| Cord length | 0.85 m |
| Depth | 167 mm |
| Height | 175 mm |
| Weight | 1060 g |
| Width | 278 mm |
| Country of origin | China |
| Dangerous goods | No |
| Package depth | 194 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 1410 g |
| Package width | 306 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | HD2511/00 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.01393 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.63 kg |